Urwana śruba

"wykręcaki" Podczas prac w warsztacie może się zdarzyć, że urwiecie śrubę. Właściwie jest to pewne. „Pal licho” jeżeli urwie się nam śruba w elemencie, który możemy włożyć w imadło, lub zerwie nam się taka,  która jest blokowana nakrętką. Co zrobić w sytuacji kiedy urywa się łączenie trwale zakotwiczone w nadwoziu?

Z pomocą przychodzą tak zwane „wykręcaki”. Nie jest to z pewnością urządzenie bardzo proste w obsłudze i wymaga trochę wprawy (pierwszy z pewnością urwiecie tak jak i tę nieszczęsną śrubę) ale kiedy nabierzecie wprawy…. nie nie polubicie ich… ale przynajmniej ja nie odkryłem innego rozwiązania. Poniżej możecie znaleźć, krótką instrukcję jak używać tego prostego urządzenia. Zasada działa jest bardzo zbliżona do gwintownika z tą różnicą, że „wykręcak” ma gwint odwrotny od standardowego. Działa on w ten sposób: nawierca się otwór w wykręcanej śrubie a następnie wkręca się w niego „wykręcak”. Ponieważ ma on gwint odwrotny niż wykręcana śruba, im mocniej go wkręcasz tym mocniej odkręcasz oporną, urwaną, sprawiającą ci kłopot śrubę. Dodatkowo urządzenie to ma kształt stożka, dzięki temu im większa jest siła wkręcania (czyli wykręcania) tym mocniej osadza się on w otworze. Z tego samego powodu musisz uważać, żeby nie zrobić zbyt dużego otworu w ubytku. Jeżeli ścianka śruby będzie zbyt cienka to stożek będzie rozpychał materiał i dodatkowo klinował go w otworze. W takim przypadku lepiej jest delikatnie rozwiercić otwór jak największym wiertłem i powoli gwintować go standardowym gwintownikiem, coraz większym i większym, jest spora szansa, że uda ci się „wyciągnąć” gwintownikiem zbędny materiał. Jeżeli to zawiedzie pozostaje już tylko nitonakrętka (oraz kilka innych metod wymagających spawarki…) ale o tym w innym wpisie.
Jak to się robi:?

001sroba 002sroba 003sroba 008sroba
1. Urwany delikwent. 2. Nawiercamy, im mniejsze wiertło tym lepiej! 3. Wybieramy większe wiertło, mamy już „prowadzenie” będzie znacznie łatwiej niż za pierwszym razem. 4. Rozwiercamy tak długo aż jesteśmy w stanie wkręcić „wykrętak”
005sroba 006sroba 009sroba 010sroba
5. Jeżeli podgrzejemy element… 6. … a następnie go gwałtownie schłodzimy powinno to trochę pomóc odkleić się materiałowi na skutek rozszerzalności cieplnej. 7. Wkręcany „wykrętak” za pomocą uchwytu do gwintowników. Narzędzie ma kształt stożka. W pewnym momencie poczujesz, że klinuje się w otworze. Wkręć ile się da ale ostrożnie żeby go nie złamać. Następnie delikatnie wykręć śrubę, i gotowe! 8. jeżeli uszkodziłeś otwór, nagwintuj go ponownie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.