6000 km Fiatem 125p cz III. Manoir De L’Automobile

Celem naszej wakacyjnej wyprawy 2019, był Festival du Chant de Marin Paimpol 2019  w   Bretanii.
…..

Zimno się zrobiło i jakoś zatęskniłem za wakacjami…. Zdecydowanie mnie to zmotywowało!😊 Oto kolejny subiektywny przewodnik empiryczny …. Dobra zagalopowałem się .

Dalszy ciąg naszej opowieści o tym,  gdzie dotarliśmy Fiatem 125p. 😊

Jedziemy z Le Mans do celu naszej podróży, ale mapa usilnie pokazuje nam, że trzeba skręcić do Lohéac.

– Bo tam muzeum jest! – cierpliwie tłumaczy Google. – A wy lubicie muzea! – dodaje atlas Michelin – To tylko 30 km zboczenia z drogi…

Jesteśmy już kolejny dzień w trasie, chcemy jak najszybciej nad Kanał Angielski, co po tej stronie i w języku tubylców nazywa się La Manche, ale „co tam”, byliśmy moment temu w Le Mans, już nic nigdy nie zrobi na nas takiego wrażenia…. O my naiwni*….

Miejscowość jak miejscowość. Wjeżdżamy, czysto, schludnie, park prawdopodobnie przy jakimś majątku. W parku urządzony tor do crossu dla motocykli, czysto, schludnie. Jedziemy w stronę muzeum, mijamy kilka obiektów motoryzacyjnych, pewnie powstały ze względu na popularność muzeum, myślimy. Dojeżdżamy pod wskazany adres… a tam… tor wyścigowy i tor rally crossowy…. Ale taki, wiecie, bezpretensjonalny, nieco większy od Słomczyna, tak ze 2 razy, tylko żadnych straganów, wszędzie żwirek, przystrzyżony trawniczek, ktoś upala 205 GT….zaraz?!?!?! Co? Dobra, to Francja, może u nich takie sytuacje są normalne. Niestety nigdzie nie widać muzeum. Po kilku chwilach trafiamy na niewielki budynek w ogródku, taki uroczy francuski dom obrośnięty roślinnością, z napisem: „Manoir De L’Automobile”

Ok, późno już się robiło, zdecydowaliśmy zrobić szybką rundkę i zobaczyć co tam mają. Wchodzimy, w klimatycznym kantorku płacimy za wejście i wchodzimy do sali. Świetne francuskie auta: De Dion-Bouton, Peugeot 202, Renault, takie pierwsze i następne, i kolejne… robi się grubo. Niemniej jednak za dużo tego to tu nie ma, nie to, co w Le Mans. IMG_4119Ale zaraz… Tam jest kolejne pomieszczenie…. (sala poświęcona najwyraźniej, powszedniej tutaj Alipini-e)

IMG_4121

 

IMG_4120

I kolejne…. (sale, tym razem poświęcone Ferrari….)

IMG_4124

IMG_4129

I kolejne… (tym razem poświęcone Francuskim – a jakże kabrioletom)

IMG_4131

i kolejną (dostawczakom) 

IMG_4128

IMG_4145

i kojeną… (OMG! Gardini!) 

IMG_4139

i boczna odnoga, („Kaplica Silników” będzie o tym film na FB) 

IMG_4141

i kolejne, i jeszcze korytarze pełne pamiątek,

IMG_4126

i sale z modelami, i sale z trofeami,

IMG_4144

i hala z F1, z kawałkami rozbitych F1,

IMG_4133

a przez okno można zobaczyć, że jesteśmy przy tym torze, co to wydawał się większy od Słomczyna, ale za górką jest jeszcze większy, i jeziorko z kanałem i łódkami,

IMG_4132

a na końcu hala warsztatowa…..ufff.

IMG_4125

A nie… jeszcze piętro….

IMG_4136

IMG_4137

IMG_4138

Okazuje się, że niewielki domek witający Was z przodu posiadłości jest niczym szafa do Krainy Narni motoryzacyjnych fanatyków. Do domku przyklejonych jest kilka budynków, skrzętnie ukrytych przed niczego niespodziewającym się gościem.

Jeździcie tam! Koniecznie! Muzeum jest warte przejechania 2000 km czymkolwiek. Zarezerwujcie cały dzień i nie pożałujecie.

Muzeum otwarte jest codziennie z wyłączeniem poniedziałków

w godzinach: 10:00– 13:00 (a jakże, to Francja, przerwa na lunch jest rzeczą świętą!)  a potem od 14:00 do 19:00.

W sezonie jest otwarte również w poniedziałki ale tylko od 14:00 do 19:00.

Bilet normalny kosztuje 12 EUR, wejście dla dzieci 10 EUR, grupy 10 EUR.

I to są dobrze wydane pieniądze.

Parking jest bezpłatny, ale obawiam się, że podczas zawodów może być trudniej ze znalezieniem miejsca. My byliśmy akurat w „luźnym” dniu, na dokładkę po południu, więc zaparkowaliśmy bez problemu.

https://www.manoir-automobile.fr/accueil/

*Takie wrażenie na tym wyjeździe sprawiło jeszcze kilka innych rzeczy, np.: homar ze straganu, podawany z górą frytek i majonezem na plastikowym talerzyku za 10 EUR.

Z szoferskim pozdrowieniem,

Motoweteran

Możliwość komentowania jest wyłączona.